miercuri, 5 ianuarie 2011

Modele si stiluri de relatii interpersonale: modelul mecanicist si organic

PROIECT DIDACTIC
Data:  22.11.2010
Student: Banca Corina
Profesor coordonator: Daqui Herrera Marioara
Şcoala: Colegiul Naţional „Carol I", Craiova
Aria curriculară: Om si societate.
Disciplina: Sociologie
Conţinutul învăţării: Modele si stiluri de relatii interpersonale: modelul mecanicist si organic.
Tipul activităţii: Insusirea de noi cunostinte si deprinderi,  de fixare, consolidare a cunoştinţelor și evaluare a cunoștințelor și deprinderilor
Competenţe generale: Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală
Competenţe specifice:
1. Analizarea procesului socializării şi a rolului unor agenţi de socializare – familia, mass-media, instituţii educaţionale, grupuri – în realizarea socializării .Familia reprezinta grupul primar al fiecarui individ, fiecare se naste apartinand acestui grup, insa indivizi fac parte si din alte feluri de grupuri precum cele de prieteni sau de colegi. Elevi vor trebui sa identifice ce importanta are calculatorul si interentul in zilele noastre in realizarea unor astfel de grupuri.

2. Caracterizarea individului în multiplele lui ipostaze: membru al unei familii, al unui grup social (de prieteni, colegi ş.a.). Elevi trebuie sa se documenteze pe internet si sa faca o scurta prezentarea despre cum sunt influentati in aceasta privinta indivizi societati de astazi.


Competenţe derivate ( operaţionale): la sfârşitul lecţiei toţi elevii:
 1.Sa identifice cele doua  modele si stiluri de relatii interpersonale, si cu ajutorul internetului si al calculatorului sa identifice precursori celor doua modele: mecanicist si organic.
 2.Sa defineasca si sa caracterizeze modelul mecanicist al relatiilor interpersonale, in functie de societatea romaneasca.
 3.Să identifice şi să caracterizeze realțiile interpersonale în perspectiva mecanicistă, din perspectiva societatii in care traim, si sa isi imagineze cum ar fi ocietatea daca s-ar interactiona dupa regurile modelului mecanic.
 4. Sa identifice si sa explice factorii implicati in standardizarea relatiilor interpersonale.
 5.Sa defineasca si sa caracterizeze modelul organic al relatiilor interpersonale.

Strategia didactică:
·        Resursele procedurale:   problematizarea, expunerea, conversaţia, dezbaterea.
·        Resurse materiale: manual, dictionar de sociologie, calculator, internet.
Forme de organizare a clasei: individuală şi frontală.
Evaluare: continuă, orală.
Locul de desfăşurare: sala de clasă
Durata: 50 min

Bibliografie:
 Sociologie Doina-Olga Stefanescu, Alfred Bulai editura-Humanitas Educational
 Sociologie Lupşa Elena, Bratu Victor 4742/21.07.2006 Corvin
Sociologie Cătălin Zamfir, Septimiu Chelcea (coordonatori) 4446/
19.06.2006 Economică Preuniversitaria

Momentele lecţiei
Conţinutul esenţial
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
1. Moment organizatoric - 2 min

Notează absenţele Observaţii

Se pregătesc pentru lecţie
2. Sensibilizarea pentru activitate - 3 min

Comunică elevilor subiectul lecţiei,, Modele si stiluri de relatii interpersonale: modelul mecanicist si organic” scriindu-1 pe tablă şi enunţă competenţele specifice pe care aceştia trebuie să le dobândească până la finalul lecţiei.
Stârneşte curiozitatea şi interesul elevilor în legătură cu tema ce urmează a fi abordată.


Notează în caiet titlul lecţiei
3.Reactualizarea unor noţiuni ancoră- 5 min
   Relatiile  sociale ca  relatii interpersonale”
Definirea relatiilor sociale si interpersonale, exemplificarea tipurilor de relatii interpersonale, importanta relatilor interpersonale.
Profesorul solicită elevilor să răspundă la intrebarile  privind Relatiile  sociale ca  relatii interpersonale,
Sa defineasca relatiile interpersonale, sa exemplifice importanta acestora si tipul lor.

Dau răspunsuri la întrebările ce le sunt adresate, îşi reactualizează cunoştinţele învăţate anterior.
Fac conexiuni cu conţinuturi care au fost prelucrate în capitolele precedente.
4. Predarea noilor cunoştiinţe- 30 min.
Planul temei  este:
1.         Definirea şi carcaterizarea modelului mecanicist al relatiilor interpersonal:
Modelul mecanicist accentueaza depersonalizarea si separarea  stricta a rolurilor sociale.
Caracteristic modelului mecanicist este lipsa de angajare afectiva si reducerea stricta a legaturilor dintre persoane.
Modelul mecanicist este caracterizat de relatiile puternic standardizate.
Exemple: sef-subordonat; doctor-pacient; professor- elev.
2.         Factorii implicati in satndardizarea relatiilor interpersonal:
Factori de eficienta: orientarea catre un scop bine determinat .
Factori de timp: solicitarea active a individului pe mai multe palnuri in diverse situatii reduce timpul interactiunii lui cu ceilalti la minimul necesar.
Efectul mesei: individual are nevoie nu numai de timp dar si de un consum mare de enegie umana.
3.         Modelul complementaritatii: viata private preia preia funcita unui spatiu de exprimare a propriei identitati , si din acest motiv viata private este adesea distorsionata de adevarate procese patologice .
4.         Modelul organic: presupune depasirea separarii dintre rolul social si persoana ca atare, viata sociala  standardizata si depersonalizata este inlocuita de culoarea data de expreia personalitatiilor care interactioneaza, astfel relatiile sociale devin relatii interpersonal cu sens uman.

Profesorul defineste
Modelul mecanicist.




Profesorul cere exemple de relatii caracterizate de modelul mecanicist.

Profesorul alege doi elevi care vor interpreta doua roluri sociale pe care le vor adapta in functie de caracteristicile modelului mecanicist.












Profesorul intreaba cum cred elevi ca infuenteaza viata sociala si pe individ relatiile de tip mecanicist.
















Profesorul adreseaza cateva intrebari elevilor.
Profesorul alege doi elevi care vor interpreta doua roluri sociale pe care le vor adapta in functie de caracteristicile modelului organic.

Se va face o dezbatere cu toti elevi despre rolurile interpretate de colegi lor pentru a evidentia caracteristicile fiecarui tip de model de relatii interpersonale.

Elevii ascultă explicaţiile şi îşi notează în caiet definiţiile.












Dau exemple de relatii dupa modelul mecanicist.



Elevi isi aleg cele doua roluri si fac un rol-play dupa caracteristicile modelului mecaniscist.










Elevi dau exemple si argumenteaza.























Elevi isi aleg cele doua roluri si fac un rol-play dupa caracteristicile modelului organic.










Elevii raspund la intrebari.



5. Fixarea noilor cunoştiinte-8 min.

Profesorul va solicita eleviilor sa identifice rolul modelelor mecanicist si organic in relatiile interpersonale ale individului intr-o societate .
Care este specificul modelului mecanicist / organic al relatiilor sociale?


Raspund la intrebari apoi completează testul şi  îşi fixează conţinuturile predate.
6. Încheierea lecţiei şi tema pentru acasă-2 min.

Evidenţiază gradul de participare al clasei la lecţie, remarcând elevii cu contribuţii deosebite. Salută elevii la ieşirea din clasă.

Salută profesorul la ieşirea din clasă.


Status si rol. Indicatori de status. Tipologia rolurilor sociale

PROIECT DE LECTIE

Data: 08.11.2010
Student: Banca Corina
Profesor coordonator: Daqui Herrera Marioara
Şcoala: Colegiul Naţional „Carol I", Craiova
Aria curriculară: Ştiinţe sociale
Disciplina: Sociologie
Conţinutul învăţării: Status si rol. Indicatori de status. Tipologia rolurilor sociale.
Tipul activităţii:  Insusirea de noi cunostinte si deprinderi, de fixare, consolidare a cunoştinţelor și evaluare a cunoștințelor și deprinderilor

Competente generale :Aplicarea cunostinielor specifice stiintelor sociale in rezolvarea unor situatii-problema, precum si in analizarea posibilitatilor personale de dezvoltare.

Competente specifice:
1.Utilizrea unor instrumente specifice sociologiei pentru analiza vietii sociale, cu ajutorul metodelor tehnice : calculatorul si retoproiectorul.
2. Identificarea rolului sociologiei in analiza faptelor, fenomenelor si a proceselor sociale, cu ajutorul internetului.

Competente derivate (operationale) la sfarsitul lectiei toti elevi :

 1.Sa defineasca notiunea de “status” si “rol”, si sa exemplifice in cadrul unei prezentari statusul si rolul  pe care fiecare il detine.
 2. Sa identifice tipurile de status si rol existente, si cautate cu ajutorul calculatoului pe internet.
 3.Sa poata define si indica cateva exemple de  indicatori de status, identificarea acestora se va face prin intermedil catorva imagini puse in prezentare PowerPoint.
 4. Sa poata defini  si identifica “conflictul de rol”.
Strategia didactică:
·        Resursele procedurale:   problematizarea, expunerea, conversaţia.
·        Resurse materiale: manual, dictionar de sociologie. calculator, retoproiector, internet.
Forme de organizare a clasei: individuală şi frontală.
Evaluare: continuă, orală.
Locul de desfăşurare: sala de clasă.
Durata: 50 min

Bibliografie:
 Sociologie Doina-Olga Stefanescu, Alfred Bulai editura-Humanitas Educational
 Sociologie Lupşa Elena, Bratu Victor 4742/21.07.2006 Corvin
Sociologie Cătălin Zamfir, Septimiu Chelcea (coordonatori) 4446/
19.06.2006 Economică Preuniversitaria



Momentele lecţiei
Conţinutul esenţial
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
1. Moment organizatoric - 2 min


Notează absenţele Observaţii

Se pregătesc pentru lecţie
2. Sensibilizarea pentru activitate - 3 min


Comunică elevilor subiectul lecţiei,,” scriindu-1 pe tablă şi enunţă competenţele specifice pe care aceştia trebuie să le dobândească până la finalul lecţiei.
Stârneşte curiozitatea şi interesul elevilor în legătură cu tema ce urmează a fi abordată.

Notează în caiet titlul lecţiei
3.Reactualizarea unor noţiuni ancoră- 5 min

“Statusul si rolul. Clasificarea statusului”

Definirea statusului

Definirea rolului

Clasificarea
statusurilor si raportul dintre statusuri.

Profesorul solicită elevilor să răspundă la intrebarile  privind, “Statusul si rolul. Clasificarea statusului”
Definirea statusului si a rolului, clasificarea statusului so raportul dintre status.



Dau răspunsuri la întrebările ce le sunt adresate, îşi reactualizează cunoştinţele învăţate anterior.
Statusul reprezinta pozitia pe care un individ o are intr-o anumita structura sociala
Rolul reprezinta comportamentele pe care o persoana le realizeaza in baza pozitiei sociale.
Statusul poate fi : Atribuit sau dobandit.
Fac conexiuni cu conţinuturi care au fost prelucrate în capitolele precedente.
4. Predarea noilor cunoştiinţe- 30 min.
„Status si rol. Indicatori de status. Tipologia rolurilor sociale.’
Rolul se refera la tot ceea ce toti ceilalti asteapta de la un individ datorita pozitiei pe care o ocupa.
1.Tipologia rolurilor sociale
In mod normal unui status social ii corespund mai multe roluri in functie de grupul sau persoana cu care interactioneaza individual .Rolurile sociale pot fi clasificate in multe modaliatati .
In primul rand ar trebui sa facem diferenta intre doua tipuri de raportare la rolurile sociale . Pe de alta parte exista rolurile prescrise pentru un anumit status si pe care ceilalti se astepta sa le performeze cineva de aceea se numesc roluri asteptate.
Pe de alta parte exista roluri performate in mod real de o persoana pe care se numesc roluri performate .
Pot exista dificultati in indeplinirea rolurilor datorate lipsei de experienta sau invatarii neadecvate a acestora.
2. Conflictul de rol apare atunci cand exista cerinte contrare intre doua roluri care apartin din doua statusuri diferite pe care le detine aceiasi persoana
3. Indicatori de status

In anumite situati sau context sociale, de multe ori se dorim sa precizam foarte transant pozitia pe care o detinem si, din acest motiv utilizam orice tip de mijloace care ar putea sa ii faca pe ceilati sa ne recunoasca statusul fara ca noi s ail precizam de fiecare data . Pentru acest lucru sunt utilizati indicatori de status . Indicatori de status sunt elemente carte pot sa ajute la identificarea statusului unei persoane . Trebuie inteles ca nici un obiect nu are caliatea in sine de indicator de status , acesta este obtinut doar intr-un anumit context social dat.Pe de alta parte indicatori por fi utilizati voluntar dar si involuntar atunci cand este vorba de uniformele pe care diferitele institutii le impun membrilor sai.Indicatorul de status are caliatea de  a indica statusul cel mai important pe care o persoana considera ca o are intr-un moment sau in altul.













Profesorul cere elevilor sa dea exemple pe tipologile de roluri existente din viata reala.



















Profesorul da exemple de conflicte de rol: un professor are propriul copil ca elev, si intr-o anumita situatie particulara ar trebui sa il sanctioneze, atunci ar avea un conflict de rol.Aceasta pentru ca pe de o parte rolul de professor ii cere sa fie intransigent si pe de alta parte rolul de parinte ii cere sa il protejeze, deci sa nu il sanctioneze.Profesorul cere elevilor sa dea si ei alte exemple de conflicte de rol.








Profesor prezinta imagini cu exemple de obiecte care pot devein intr-un context social indicatori de status si le cere elevilor sa comenteze imaginile.



Elevi isi noteaza in caiete









Dau exemple si argumenteaza cele spuse.




































Elevi exemplifica alte conflicte de rol cu care s-au confruntat personal.










Elevi completeaza exemple profesorului si comenteaza imaginile.








































5. Fixarea noilor cunoştiinte-8 min.

Profesor recapituleaza ceea ce s-a predate in ora respective prin intrebari din lectie cu exemple .
Elevi raspund la intrebarile profesorului si dau exemple.
6. Încheierea lecţiei şi tema pentru acasă-2 min.

Evidenţiază gradul de participare al clasei la lecţie, remarcând elevii cu contribuţii deosebite. Salută elevii la ieşirea din clasă.
Salută profesorul la ieşirea din clasă