miercuri, 29 decembrie 2010

Proiect de lectie Organizatii: definitii, tipuri. Institutii sociale si tipurile lor.

PROIECT DE LECTIE
Data: 20.12.2010
Student: Banca Corina
Profesor coordonator: Daqui Herrera Marioara
Şcoala: Colegiul Naţional „Carol I", Craiova
Aria curriculară: Om si societate
Disciplina: Sociologie
Conţinutul învăţării: Organizatii: definitii, tipuri. Institutii sociale si tipurile lor.
Tipul activităţii:  Insusirea de noi cunostinte si deprinderi, de fixare, consolidare a cunoştinţelor și evaluare a cunoștințelor și deprinderilor.

Competente generale : Identificarea unor fapte, procese şi concepte specifice domeniului ştiinţelor sociale, cu ajutorul unor calculatorului si a internetului.

Competente specifice:
1.      Caracterizarea individului in multiplele lui ipoteze : membru al unei familii, grup- social de prieteni, colegi, socializarea prin intermediul internetului si formarea grupului social.
2.      Utilizarea instrumentelor de cercetare sociologica in rezolvarea unor sarcini de lucru prin cooperarea cu ceilalti. Comunicarea cu ceilalti membri ai echipei de cercetare prin intermediul internetului. Dezvoltarea unor teme de cercetare descoperite impreuna cu echipa de cercetare dupa o analiza profunda a principalelor site-uri de cercetare sociologica.
Competente derivate (operationale) la sfarsitul lectiei toti elevi :

        1.Sa poata defini si utiliza corect conceptual de organizatie, si sa invete cu ajutorul imaginilor din prezentarea PowerPoint ceea ce defineste o organizatie si care ii sunt caracteristicile.
        2.Sa identifice tipurile de organizatii si sa poata da exemple de organizatii.Cu ajutorul internetului se va realizarea o cercetare pe grupe de cate patru elevi pentru a gasi exemple de organizatii din toate categoriile. Expunerea acestora intr-o prezentare PowerPoint pentru colegi lor.
        3. Sa defineasca si sa cunoasca institutiile sociale. Cu ajutorul site-urilor de la principalele institutii din Romania se vor realiza echipe pentru a descrie profilul acestor institutii.
        4. Sa identifice tipurile de institutii sociale si sa dea exemple. In prezentarea PowerPoint a profesorului elevi vor putea putea vedea principalele tipui de institutii si aria acestora de ocupare.
5. Elevi vor fi capabili la sfarsitul lectiei sa stie principalele site-uri unde vor gasi informati despre institutiile si organizatiile cele mai importante din Romania indifferent de profilul acestora.  

Strategia didactică:
·        Resursele procedurale:   problematizarea, expunerea, conversaţia, echipa de cercetare.
·        Resurse materiale: manual, material PowerPoint, internetul, calculator si retoproiector, dictionar de sociologie.
·        Forme de organizare a clasei: individuală şi frontală si pe echipe.
Evaluare: continuă, orală.
Locul de desfăşurare: laborator de informatica.
Durata: 50 min

Bibliografie:
 Sociologie Doina-Olga Stefanescu, Alfred Bulai editura-Humanitas Educational
 Sociologie Lupşa Elena, Bratu Victor 4742/21.07.2006 Corvin
Sociologie Cătălin Zamfir, Septimiu Chelcea (coordonatori) 4446/19.06.2006 Economică Preuniversitaria


Momentele lecţiei
Conţinutul esenţial
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
1.Moment organizatoric - 2 min

Notează absenţele Observaţii
Se pregătesc pentru lecţie
2.Sensibilizarea pentru activitate - 3 min

Comunică elevilor subiectul lecţiei,,Organizatii: definitii, tipuri.Institutii sociale si tipurile lor.” scriindu-1 pe tablă şi enunţă competenţele specifice pe care aceştia trebuie să le dobândească până la finalul lecţiei.

Stârneşte curiozitatea şi interesul elevilor în legătură cu tema ce urmează a fi abordată.
Notează în caiet titlul lecţiei


3.Reactualizarea unor noţiuni ancoră- 5 min
“Stratificarea sociala. Clasele in societatea contemporana”
Ce reprezinta stratificarea sociala si cum se realizeaza stratificarea sociala?
Definirea clasei sociale
Ce elemente contribuie la realizarea claselor sociale?
Tipurile de clase sociale
Profesorul solicită elevilor să răspundă la intrebarile  privind Stratificarea sociala. Clasele in societatea contemporana, sa
exemplifice elementele care duc la formarea claselor sociale si importanta acestora . Tipurile de clase sociale.
Dau răspunsuri la întrebările ce le sunt adresate, îşi reactualizează cunoştinţele învăţate anterior.
Fac conexiuni cu conţinuturi care au fost prelucrate în capitolele precedente.
4.Predarea noilor cunoştiinţe- 30 min.
Planul temei este:
1.Organizatiile sunt grupuri mari de oameni intre care exista relatii formale (care sunt predefinite , exista dinaintea intrarii lor in organizatie), la nivelul carora exista scopuri bine definite , norme si reguli care le regelmenteaza activitatea.
Importanta organizatiilor si caracterizarea societatii drept una organizational rezulta si din faptul ca viata indivizilor este in mod fundamental afectata de organizatii.
2.Clasificarea organizatiilor
Exista mai multe criteri de calsificarea organizatiilor.
A)Dupa criteriul marimii:
·         micro-organizatii care dispun de maximum 9 angajati
·         organizatii mici , avand 10-49 de salariati,
·         organizatii mijlocii cu 50-249 angajati
·         organizatii de mari dimensiuni numarand peste 250 de angajati.
B)Dupa criteriul obiectului de activitate exista :
- organizatii care functioneaza in agricultaura,
-in constructii
-in industria extractila sau prelucratoare
-organizatii care se ocupa de administartia publica,
-hoteluri sau restaurant.
C) Dupa criteriul formei de proprietate:
·         organizatii publice: atunci cand acestea apartin statului sau autoritatilor locale : primaria agentiile guvernamentale, ministerele, scolile, liceele.
·         Organizatii private: sunt rezultatul liberei initiative a indivizilor:
-organizatii private pentru profit, societatile comerciale cu raspundere limitata sau pe actiuni(banci, hoteluri, cienmatografe..)
-organizatii nonprofit, asociatiile si organizatiile care urmaresc interesele comunitare sau generale.
Foarte importante sunt deosebirile dintre organiztiile publice si cele private, acestea sunt:
a.Mediul concurential:in timp ce organizatiile economoce functioneaza intr-un mediu concurential, organizatiile publice functioneaza intr-un mediu neconcurentaial.
b.Definirea scopurilor:scopurile si obiectivele organizatiilor publice sunt mult mai vagi si mai ambigue decat acelea ale organizatiilor private economice sau nonprofit.
c.Mecanisme de evaluare a preformantelor.
d.Autonomia organizationala
e.Surse de finantare
f. Modalitati de motivatie a angajatilor.

D)Birocratia – birocratiile sunt organizatii de mari dimensiuni, avand o structura ierarhica si o buna definire a sarcinilor  associate fiecarui rol.
E) Organizatiile neguvernamentale si nonprofit:
- sunt private de forma de proprietate, au ca scop sa
promoveze interese publice sau interese collective,
- sunt independente de institutiile publice avand un grad ridicat de autonomie ,
- presupun participarea voluntara a unor persoane.
3. Institutiile sociale reprezinta seturi de statusuri si de roluri atasate acestora, care contribuie la indeplinirea unor functii sau a unor nevoi sociale.
Putem clasifica in mai multe moduri institutiile sociale:
In raport cu tipul de functie sociala pe care o indeplinesc , institutiile pot fi:
·         Institutii politice – statul, partidele, consiliile locale.
·         Institutii juridice: tribunalale, baroul, judecatoria
·         Instititii economice: organizatiele economice
·         Institutii cultural: teatre, muzee, mass-media
·         Institutii religioase: biserica, sectele
·         Institutii ale vietii private: familia, casatoria, adulterul.

Profesorul explica de unde vine cuvantul “organizatie ” si defineste forma actuala  a cuvantului, folosindu-se de prezentarea PowerPoint.







Profesorul explica importanta organizatiilor in viata sociala si cere cateva exemple elevilor, din tema  de cercetare despre organizatii pe care acestia au avut-o de pregatit cu ajutorul internetului.















Cu ajutorul materialului PowerPoint profesorul explica elevilor fiecare categorie de organizatie, cerand elevilor sa comenteze sau sa ofere exemple de organizatii din experienat si cunostintele propri.
























Profesorul cere elevilor sa faca comparative pe baza imaginilor si a informaiilor intre organizatiile publice si cele private .
























Profesorul cere elevilor sa ii dea exemple de organizatii neguvernamentale pe care le cunosc si obiectul lor de activitate.


















Profesorul cere elevilor sa dea exemple de institutii sociale in functie de categoriile pe care le cunosc.
Elevii ascultă explicaţiile şi îşi notează în caiet definiţiile.







Elevi dau exemple si argumenteaza




















Comenteaza imaginile si ofera exemple .







Elevi isi noteaza in caiete.

























Elevi raspun intrebarilor profesorului si realizeaza o compartaie intre cele doua tipuri de organizatii.








Elevi isi noteaza in caiete.














Elevi dau exemple de organizatii neguvernamentale pe care le cunosc si din care fac parte .




















Elevi dau exemple ajutati de imaginile materialului PowerPoint.

5.Fixarea noilor cunoştiinte-8 min

Profesorul solicita elevilor sa ii spuna ceea ceea au invatat si sa faca o mica recapitulare, despre ce sunt organizatiile , institutiile sociale.
Elevi raspun si rezapituleaza inpreuna cu profesorul lectia.
6. Încheierea lecţiei şi tema pentru acasă-2 min.

Evidenţiază gradul de participare al clasei la lecţie, remarcând elevii cu contribuţii deosebite. Salută elevii la ieşirea din clasă.

Salută profesorul la ieşirea din clasă.